Technologie

AHD/TVI/CVI/CVBS - analog

Technologie využívaná ve velkém rozsahu hlavně u běžných instalací, kde není kladen důraz na inteligentní funkce. Zajímavá je také svou nižší cenou oproti IP technologii. Videosignál v těchto technologiích lze přenášet jak po koaxiálním kabelu tak i po UTP kabelu s využitím videobalunů.

AHD / TVI

Nová digitální technologie, která převádí digitálně snímaný obraz na analogový signál. Vhodná pro přenos obrazu ve vysokém rozlišení až 8 Mpx (4K). Jedná se o otevřenou technologii, kterou využívá většina výrobců.

CVI

Nová digitální technologie, která převádí digitálně snímaný obraz na analogový signál. Vhodná pro přenos obrazu ve vysokém rozlišení až 8 Mpx (4K). Jedná se o uzavřenou technologii.

CVBS

Technologie CVBS je čistě analogový přenos v nízkém rozlišení (max. 960H). Tato technologie je využívána převážně u starších kamerových systémů.

img

IP - digital

IP technologie zajišťuje přenos pomocí počítačové LAN sítě. Obraz snímaný IP kamerou je zkomprimován přímo v IP kameře prostřednictvím zabudovaného web serveru, převeden na datový tok a zakódován do TCP paketů, které jsou dále šířeny do datové sítě LAN a případně i do internetu. Protokol pro přenos videosignálu z IP kamery vyžaduje zabezpečení přenášených dat (obvykle jménem a heslem) a pro připojení na danou IP kameru je tedy nutné znát tyto přihlašovací údaje.

Každá IP kamera má své webové rozhraní umožňující nastavení a sledování obrazu IP kamery a svou jedinečnou IP adresu, na kterou se lze připojit pomocí běžného internetového prohlížeče, nebo pomocí klientského softwaru (obvykle dodávaného zdarma výrobcem IP kamery). Plné zobrazení videosignálu IP kamery a její kompletní nastavení vždy umožňuje webové rozhraní a obvykle i klientský software.

Výhodou IP technologie je podpora různých inteligentních funkcí kamerových systémů, jako jsou například detekce překročení čáry, vstup do oblasti, rozpoznání tváře, rozpoznání SPZ, počítání objektů, metadata, a mnoho dalších.

img

FullColor

FullColor kamery využívají moderní technologii nočního vidění v barevném režimu bez IR přisvícení, nebo s pomocným bílým LED přisvícením. Tyto kamery mohou zaznamenávat barevný záznam za velmi nízkých světelných podmínek jako je například zbytkové pouliční osvětlení apod. Poskytují tak oproti klasickým kamerám s IR přisvícením další vizuální informace jako je barva předmětů, které pomáhají identifikovat osoby nebo objekty a poskytují lepší kontrast v záběrech pro snadnější identifikaci.

FullColor vs IR kamery

Doposud byl noční obraz z kamer vždy černobílý. Je to proto, že se kamery musely spoléhat výhradně na infračervené noční přisvícení. Běžné kamery pro noční vidění jsou vybaveny vysoce výkonnými IR diodami, které osvětlují sledovanou scénu před kamerou infračerveným světlem. Tento typ světla však spadá mimo část viditelného světla elektromagnetického spektra, ve kterém lze vidět barvy. Senzor bezpečnostní kamery tedy ve skutečnosti nerozpoznává viditelné světlo ale snímá intenzitu světla, což je důvod, proč je noční vidění vnímáno jako černobílé.

img

Binokulární termovize

Binokulární termovizní kamera se skládá ze dvou kamerových modulů - pro viditelné obraz a termovizi. Díky těmto modulům, má kamera dva různé režimy zobrazování (dva samostatné streamy). Termokamera umožňuje detekci osob a motorových vozidel při překročení hranice nebo při narušení oblasti.

Detekce teploty

Pokud teplota v bodě / linii / oblasti překročí nastavenou prahovou hodnotu, spustí se alarm. V kameře lze nastavit: typ, vzdálenost, emisivitu a odraženou teplotu. Detekovat lze nárůst ale i pokles teploty.

Detekce požáru

Termokamera je schopna detekovat specifický tvar plamenů za současného nárůstu teploty a tím vznik požáru. V případě detekce požáru, může systém spustit tyto události: záznam, snímek, push notifikaci, alarm, vyvolat prepozici otočné kamery, zvukový alarm, světelný alarm, vyskakovací okno s videem, vyskakovací okno se notifikací, odeslat email.

img